czwartek, 11 sierpnia 2016

Zwiedzamy Bramę Poznania ICHOT i Ostrów Tumski


Myślałam, że nie dam rady już dzisiaj nic napisać, ale wiem, że jak tego teraz nie zrobię, to się odwlecze.
Drugą połowę sobotniego dnia spędziliśmy na zwiedzaniu Bramy Poznania i Ostrowa Tumskiego.
Mieliśmy więcej punktów do zobaczenia, ale nie wiedzieliśmy na co się zdecydować, bo czas był ograniczony. Poszłam za Waszą radą i wybraliśmy się na fantastyczną wystawę, którą już na wstępie wszystkim polecam. Na temat Bramy można poczytać tutaj.Wystawa to Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.Zwiedzając Bramę Poznania, poznawaliśmy historię Ostrowa Tumskiego. Sama placówka wystawy jest elementem traktu Królewsko - Cesarskiego i kładką połączona z Ostrowem Tumskim. Na wystawie było mnóstw dotykowych ekranów i elementów interaktywnych, dzięki czemu zwiedzanie było bardzo ciekawe. Fantastycznym efektem były panele świetlne z tzw, Pryzmatami Poznania, które opisywało wydarzenie historii miasta Poznania. 
Ogromnie spodobała nam się makieta grodu, ze specjalnymi kopułami szklanymi, pod które mogli wejść zarówno młodsi jak i starsi.
Bardzo podobała nam się złota komnata, którą później mogliśmy zobaczyć na żywo w Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim.


 Bilet na Bramę Poznania, upoważniał również do zwiedzenia Ostrowa Tumskiego z audio przewodnikiem. Podobnie ja w Bramie Poznania wybraliśmy opcję zwiedzania dla dzieci i uważam, że to był bardzo dobry wybór. Mimo strasznego zmęczenia udało nam się zobaczyć najważniejsze miejsca.

Ostrów Tumski, to jedyna pozostała, z licznych kiedyś wysp na Warcie. Na wyspie znajduje się przepiękna Katedra, która stanowi miejsce pochówku wielu władców Polski, a wśród nich: Mieszka I, Bolesława Chrobrego czy Przemysła III o których dużo dowiedzieliśmy się na Interaktywnej wystawie. Dzieciaki przed wejściem na Ostrów Tumski, oprócz przewodników audio, otrzymali naramienne torby z zawartością godną młodego odkrywcy. Wśród niezbędnych gadżetów znajdowała się lornetka, kompas, notatnik, a właściwie książeczka do uzupełniania zadań oraz kolorowe kredki.
Gdyby ktoś miał ochotę zwiedzić Bramę Poznania i Ostrów Tumski to polecam zarezerwować sobie cały dzień. My mieliśmy na to zdecydowanie za mało czasu. Zaczęliśmy zwiedzać po 15, a obiekt czynny jest do 18. Jeśli chce się zwiedzić Ostrów, to o ile dobrze pamiętam trzeba przejść przez Bramę przed 17.00. Do krypt w Katedrze też można wejść w wyznaczonych godzinach, także lepiej wybrać się tam od rana czy południa. My spieszyliśmy się także na spotkanie u Anitki, ale to już w kolejnym wpisie.
Ten powstawał na raty, bo bardzo długo ładowały mi się zdjęcia.

Niestety nie potrafię zbyt dobrze zdawać relacji z podróży, bo często mylę miejsca, zabytki i nie pamiętam nazw. Gdybym coś źle napisała to bardzo przepraszam;)

Pozdrawiam serdecznie!

5 komentarzy:

 1. Aaaa... Teraz cała wersja jest :) Mam nadzieję, że Brama i Ostrów podobały Ci się? Bo w sumie mało o własnych wrażeniach piszesz ;) Po minach chłopaków widać, że zainteresowani.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejne fajne zwiedzanie :) Zapraszam w wolnej chwili do mnie :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mój starszak może na Śródce spędzać każdy weekend. nic go tam nie jest z stanie znudzić. a jeden dzień to zdecydowanie za mało by odkryć wszystkie tajemnice Ostrowa Tumskiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam że Poznania od tej strony nie znałam. Rzeczywiście intensywne te Wasze wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod wrażeniem interaktywnej wystawy. W wielu podobnych miejscach byłam, ale tego nie znałam. A makieta - rewelacja.

  OdpowiedzUsuń