wtorek, 10 czerwca 2014

Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren

Z książkami Astrid Lindgren po raz pierwszy bliżej miałam doczynienia gdy Dominiś miał ponad dwa latka. Zapisaliśmy się do biblioteki i jedną z pierwszych wypożyczonych książek były "Dzieci z ulicy Awanturników".
Każdego dnia czytaliśmy po rozdziale. Książka była dość gruba, ale szybko się skończyła i chciało się więcej.
Radość z wspólnego czytania mieliśmy wszyscy. Kolejną książką były dzieci z Bullerbyn i seria o Lottcie z ulicy Awanturników.
Miłość do dzieci z Bullerbyn i książki Astrid Lindgren przeszła na młodszego synka i właściwie codziennie czytamy lub słuchamy audiobooki w wykonaniu Edyty Jungowskiej.
Po książkę "Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren", sięgneliśmy z wielką przyjemnością.


Książka zachwyciła Dominika i czytał nam  wszystkie ciekawostki o Astrid i jego ulubionych książkach.
Z książki dowiedzieliśmy się, że Madika (bohaterka ksiżki Madika z Czerwcowego Wzgórza), tak naprawdę była najlepszą przyjaciółką Astrid.


Dzięki książce mogliśmy bliżej poznać autorkę, jej rodzinę, dzieciństwo, ulubione zabawy i książki.


Po przeczytaniu po raz kolejny "Dzieci z Bullerbyn" Dominiś zamarzył, aby pojechać do Szwecji i zoczaczyć Bullerbyn. W książce jest wiele map i mnóstwo ciekawostek dotyczących ciekawych miejsc do zwiedzenia oraz   mini-przewodnik po Vimmerby, rodzinnym miasteczku Astrid Lindgren, gdzie do dziś zachowała się większość budynków z jej dzieciństwa.
Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się tam pojechać. Na pewno dzięki tej książce będziemy lepiej przygotowani:)


Autorką książki jest Christina Björk (autorka książki "Rok z Linneą" i "Linnea w ogrodzie Moneta"), a przepięknych ilustracji jest Eva Eriksson.
Fantastyczna pozycja dla wszystkich wielbicieli książek Astrid Lindgren.
Czytając książki Astrid zawsze się zastanawiałam skąd czerpała pomysły na te wszystkie przygody i bohaterów. Po przeczytaniu tej pozycji już wiem, że pomysły na książki, to nie tylko wyobraźnia Astrid ale i doświadczenia życiowe.
Miło się czytało o jej szczęśliwym dzieciństwie, wesołych zabawach oraz psotach.
Na żółtych stronach jest odwołaie do książek Astrid. Możemy na nich podziwiać ilustracje Ilon Wikland, Björna Berga  czy Ingrid Vang Nyman. Nam najbardziej są znane ilustracje Ilon Wikland i bardzo je lubimy.


Oj cieszę się ogromnie, że dzięki dzieciom mogłam się zagłębić w tym świecie literatury dziecięcej.
Raduje mnie każda książka pojawiająca się w biblioteczce chłopców, a ta o której dziś piszę, to taka perełka, do której będziemy często wracać i zaglądać.

"Przygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren" do kupienia tutaj
tekst: Christina Björk
ilustracje: Eva Eriksson
twarda oprawa
96 stron
Wydawnictwo Zakamarki

Pozdrawiam Was serdecznie!

6 komentarzy:

 1. Książki Astrid Lindgren są ponadczasowe. Chętnie przeczytam książkę o niej samej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooooo, kochana, dzięki za polecenie. Muszę ją koniecznie zapisać do listy! Uwielbiałam jej książki. Mam nadzieję, że mój mały polubi je tak samo jak ja. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki Astrid od dziecka:) teraz czytam je moim przedszkolakom, ale tej polecanej przez Ciebie książeczki nie znam:) Dziękuję, Iza, za sympatyczną recenzję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za tego posta - ja też w dzieciństwie wręcz żyłam w krainie Astrid. Chyba najbardziej lubiłam "Mio, mój Mio" i "My na wyspie Saltrakan", czytane wiele razy, ale oczywiście "Dzieci z Bullerbyn", "Lottę", "Madikę", "Pippi" i inne też :)

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam Astrid, mam nadzieję, że moi chłopcy też pokochają jej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mamy podobne "zwyczaje" związane z lekturami i Edytę Jungowską. Uwielbiamy też Linneę i mapy dla dzieci w każdej postaci. Dziękuję za ten wpis i być może do zobaczenia w Vimmerby albo na
  http://wpokoiku-nastoliku.blogspot.com/2014/12/wrociysmy-z-biblioteki-z-taaakimi.html
  Zapraszam i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń