sobota, 5 kwietnia 2014

Małżeńska Gra

"Miłość małżeńska nie jest prostym dodaniem dwóch różnych miłości: miłości męża i żony, ale jest jedną miłością, którą żyją dwie osoby, i która sprawia, że stają się jednym ciałem, ale nade wszystko jednym sercem i jedną duszą".

Nawet nie wiem kiedy minął ten tydzień. Miałam tyle zaplanowanych wpisów, ale czasu na komputer prawie wcale. Dziękuję za Waszą obecność w odwiedzinach, mailach, komentarzach i telefonach:)
Dziś chciałam napisać o kolejnej wspaniałej grze, która z pewnością sprawia, że nasze życie staje się lepsze. Życie jako kobiety i mężczyzny, żony i męża, mamy i taty...
Nie dawno, znów przy okazji wspaniałej gry Pytaki, natknęłam się na "Małżeńską Grę", którą również Wy polecałyście mi w komentarzach.
 Jest to pierwsza w Polsce gra przeznaczona dla małżeństw, która uczy komunikacji.
Pytaki odniosły w naszej rodzinie ogromny sukces i odkąd w nie gramy z pewnością więcej ze soboą rozmawiamy i bardziej się poznajemy. Z Małżeńską Grą jest podobnie:)Gra dzieli się na kategorie, a karty są podzielone osobno dla kobiet i mężczyzn.

Opis gry jest ze strony 
Małżeńska Gra daje możliwość:
Porozmawiania o swoim małżeństwie
Bezpretensjonalnego wypowiedzenia swoich oczekiwań
Nieprzerywania sobie w czasie mówienia
Trzymania się tematu rozmowy
Nazwania problemu
Zrozumienia drugiej strony
Zobaczenia, w jaki sposób jest się spostrzeganym i rozumianym przez współmałżonka
Poflirtowania
Spojrzenia na siebie i swój związek z dystansu
Podjęcia konkretnych postanowień

Zasady gry

Gra składa się z 320 kart, na których znajdują się najczęściej wypowiadane przez małżonków oczekiwania, stwierdzenia i uczucia względem siebie. Połowa kart przeznaczona jest dla żon (odcień pomarańczowy), połowa dla mężów (odcień fioletowy). Wszystkie karty podzielone są na 6 kategorii: Pozytywy, Relacja, Seks, Dzieci, Praca, Teściowie. Dodatkowo jest jeszcze jedna karta – tzw. Karta głosu – i 10 pustych kart.
Gra składa się z 3 etapów: wybór kart, rozmowa, postanowienia.

Wariant I - Dialog
1. Małżonkowie wybierają kategorię, na której temat będą chcieli przeprowadzić dialog (oprócz kategorii Pozytywy). Wyboru można dokonać na zasadzie losowania lub aktualnej potrzeby. Każdy z małżonków może wybrać kategorię, która jemu najbardziej odpowiada.
2. Z wybranej kategorii, czytając karty, należy wybrać te, które odpowiadają własnym odczuciom. Ostatecznie można wybrać maksymalnie 3 karty.
3. Wybrane karty należy ułożyć przed współmałżonkiem według ważności – od prawej do lewej – wierzchem do góry.
4. Z kategorii Pozytywy należy wybrać 2 karty, które także należy ułożyć przed współmałżonkiem według ważności, wierzchem do góry.
5. Metodą losowania należy ustalić, kto otrzymuje „Kartę głosu” i tym samym rozpoczyna grę.
6. Osoba mająca „Kartę głosu” ma prawo mówienia i sama decyduje, kiedy przekazać ją współmałżonkowi. Osoba, która nie ma „Karty głosu”, nie ma prawa odzywania się podczas wypowiedzi współmałżonka. Można wcześniej ustalić konsekwencję za złamanie tej zasady (np.: kara pieniężna, posprzątanie mieszkania, zrobienie zakupów, kupno wymarzonego prezentu). Każdy może mieć inną.
7. Odsłanianie kart rozpoczyna się od karty „mniej ważnej” z kategorii Pozytywy. Małżonkowie wręczają sobie po jednej karcie i jeżeli nie mają potrzeby omówienia, przechodzą do dalszych odsłon.
8. Kolejnym etapem jest odsłanianie kart z pozostałych kategorii. Rozpoczyna małżonek, który wylosował „Kartę głosu”, od karty najmniej ważnej z 3 wybranych. Jeśli nie ma potrzeby wyjaśnienia jej, może przekazać głos współmałżonkowi poprzez przekazanie „Karty głosu”. Dyskusja na temat odsłoniętej karty i zawartej na niej wypowiedzi trwa tak długo, jak długo jest to potrzebne. Następnie drugi współmałżonek odsłania swoją kartę i tak do odsłonięcia wszystkich kart, oprócz ostatniej karty z kategorii Pozytywy.
9. Po omówieniu kart należy wspólnie wypracować Postanowienie. Żona wymyśla mężowi, mąż żonie. Ważne jest, żeby Postanowienie było konkretne, np. karta: „Czuję się samotna i opuszczona”, Postanowienie: „Rezygnuję z wcześniej zaplanowanego wyjazdu w ten weekend”. Postanowienie należy zapisać na pustej karcie i umieścić z własnym podpisem w wiadomym miejscu w domu.
10. Na zakończenie dialogu oboje małżonkowie odsłaniają i przekazują sobie drugą kartę z kategorii Pozytywy.

Wariant II - Zamiana ról

Gra polega na wyborze kart za współmałżonka. Żona bierze karty męża, a mąż karty żony i wybierają na zasadzie: „Co mój współmałżonek chciałby mi powiedzieć?”. Dalszy przebieg gry jest taki sam jak w wariancie I. Wariant ten daje możliwość zobaczenia, w jaki sposób i na ile małżonkowie rozumieją swoje potrzeby i na ile są otwarci na zmianę.

Małżeńska Gra nie wyczerpuje złożoności relacji małżeńskiej, stąd też puste karty mogą służyć do napisania swoich oczekiwań, spraw, problemów i uczuć do współmałżonka. Stwierdzenia, które znalazły się w zestawie, zostały sformułowane według zasad prawidłowej komunikacji, czyli nie ma w nich oceny, słów w stylu: „zawsze”, „nigdy”, „wszędzie”. Ważne jest, żeby własne karty zawierały informacje o sobie i o swoich uczuciach, na wzór gotowych kart z zestawu.
W grę graliśmy dopiero raz, ale był to owocny czas.
Polecam ją wszystkim małżonkom, którzy pragną pielęgnować wzajemne relacje, dialog i pogłębiać więzi rodzinne.
Gra to karty z różnymi stwierdzeniami, do których można się w jakiś sposób ustosunkować.
Karty są zamknięte w niewielkim pudełeczku, dzięki czemu gra może stać w zasięgu ręki i bez większego zachodu, przygotowań, możemy usiąść i w nią zagrać np. wtedy, gdy dzieci smacznie śpią.
Gra jest również fantastycznym pomysłem na prezent ślubny.

Małżeńska Gra do kupienia tutaj

6 komentarzy:

 1. O to już wiem co pojawi się w naszym domu w koszyczku zajączka. Dziękuję Ci za tę recenzję. U nas Pytaki już też zawitały ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe ..
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kopalnią pomysłów jesteś :) nawet by mi przez myśl nie przeszło,że coś takiego istnieje! I tak sobie pomyślałam,że mimo iż duuużo rozmawiamy i po latach na bieżąco rozwiązujemy komunikacyjne wpadki-to taka gra jest genialnym , "innym" sposobem na rozmowę z całą masą dodatkowych przemyśleń,które w tradycyjnej rozmowie zwykle umykają.pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świtna musi być ta gra... a przynajmniej opis jest bardzo obiecujący ;-)... Nabędę... Dzięki Iza. Jeśli masz ochotę na konkurs... kolejny to oczywiście zapraszam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja o tej grze yslalam dla nas bo widze ogromna potrzebe,ale tez dla przyjaciolek moich na slub! o tak!!:) dziekuje za zachete :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ale czad :) chyba muszimy zainwestować

  OdpowiedzUsuń