niedziela, 22 grudnia 2013

Niezwykły Święty Mikołaj

Ostatnio mieliśmy zaległości we wspólnym czytaniu świątecznych książek, których cały stosik leży na komodzie przy łóżku Dominisia. Intensywny był zwłaszcza ten ostatni tydzień adwentu. Na przeczytanie czekała najnowsza książka świąteczna pt "Niezwykły Święty Mikołaj" Svena Nordqvista.


Już kilka razy Dominiś zrobił mi taką niespodzinkę, że gdy sięgałam po jakąś książkę, aby przeczytać ją chłopcom, okazywało się, że on już ją przeczytał. Zaskakuje mnie jego tempo czytania i kiedy wzięłam do ręki książkę on opowiedział mi z zachwytem całą od deski do deski. Nikuś od razu chciał, aby jemu też przeczytać.
"Niezwykły Święty Mikołaj" to historia o staruszku Petsonie i jego wiernym przyjacielu kocie Findusie.
Mieszkają oni razem w chatce i dzielą ze sobą radości i smutki dnia codziennego.

Na naszej półce goszczą już "Petson i Findus na biwaku" oraz "Tort urodzinowy". Obie te książki są bardzo lubiane przez chłopców. Ta książka również bardzo przypadła im do gustu. Jest inna niż pozostałe ponieważ liczy aż 144 strony. Akcja książki rozpoczyna się przed Bożym Narodzeniem, kiedy to Petson, podczas rozmowy z Findusem dowiaduje się, że kot marzy o tym , aby w ich domu pojawił się Święty Mikołaj. Findus nie wie, czy ktoś taki w ogóle  istnieje, ale usłyszał, jak dzieci mówiły, że Mikołaj przychodzi do nich z prezentami.


Petson bardzo chcę spełnić marzenie Findusa i postanawia wybudować maszynę, która będzie przypominać Świętego Mikołaja.
Petson wdraża swój plan w życie i projektuje maszynę, która będzie poruszała się i mówiła. Findus, podczas pracy Petsona nad projektem i jego realizacją czuje się osamotniony.Do Wigilii coraz mniej czasu. Petsonowi udaje się wybudować maszynę przypominającą Mikołaja, ale czy jego plan się powiedzie?  W książce pojawiają się niezwykłe postaci. Listonosz z tajemniczą przesyłką - smarem do maszyny, który sprawia, że maszyna się nie zacina. Sprzedawca, który ma sprzedaż kukiełki, które mówią: „Wesołych Świąt! Czy są tu jakieś grzeczne dzieci?” Te wszystkie sytuacje sprawiają, że książka jest magiczna i bardzo niezwykła, podobnie jak zakończenie, którego nie będę zdradzać.
Wspaniała książka pod choinkę, z pięknymi ilustracjami. Jeśli szukacie jeszcze jakiegoś książkowego prezentu, to polecam tę lekturę.Moim chłopcom bardzo się podobała.
Dominiś dzisiaj ubierał choinkę dla Petsona i Findusa. Wzruszony pomysłowym prezentem, jaki Kot Findus przygotował dla swojego pana, czyli pasa na narzędzia, zrobionego ze starych skarpet i czapki Petsona, postanowił obdarować na rysunku bohaterów książki, takimi prezentami, z jakich sam by się cieszył.


Książkę "Niezwykły Święty Mikołaj" można kupić tutaj

tekst i ilustracje: Sven Nordqvist
Ilość stron: 144
Wydawnictwo Media Rodzina


9 komentarzy:

 1. Uwielbiam zaglądać tu do Ciebie i podziwiam z jakim zapałem zachęcasz swoje dzieciaczki do książek. Wspaniała, książeczkowa mama z Ciebie! Pozdrawiam przedświątecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje dzieci są wielbicielami Findusa i nie mogło tej książki zabraknąć w naszej biblioteczce :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama bym sobie poczytała opowieści świąteczne:)
  Izuś życzę Tobie i Twojej rodzinie zdrowych, wesołych, rodzinnych Świąt przepełnionych miłością i dobrocią :)
  Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 4. Izuniu wszystkiego co najmilsze w te Święta, wielu chwil radości i odpoczynku. Uściski świąteczne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Radosnych , spokojnych , bajkowych świąt !!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawdziwiej magii pod świątecznym niebem pełnym cudów ! Pozdrawiam - M. ( świetna propozycja lektury , chętnie przeczytam i zaliczę - tuż obok "Opowiadań o nadziei" księdza Malińskiego - do ulubionych przedświątecznych pozycji ).

  OdpowiedzUsuń
 7. Radosnego i pełnego ciepła rodzinnego Bożego Narodzenia !

  Tomaszowa

  OdpowiedzUsuń
 8. zaglądam sobie na twjego bloga , cudne wszystko kolorowe i strasznie sympatyczna z ciebie osóbka , czytam i czytam o książeczkach dla dzieci , a poniewaz sama mam córeczki to dla mnie bardzo interesujący temat , ciagle szukamy jakiś fajnych książeczek . Chciałam tobie polecić książke pompon w rodzinie fisiów albo pompon na wakacjach bardzo fajne śmieszne opowiadanie o jego perypetiach :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń