poniedziałek, 4 maja 2015

O naszych przygotowaniach do I Komunii Świętej Dominika


"Wiara jest darem Boga, a rodzice są tymi, którzy ten dar w sobie i w dzieciach mają rozwijać... Rodzina jest Kościołem domowym, jest pierwszą wspólnotą, w której dziecko powinno spotkać Boga. Nikt i nic rodziny w tej roli nie zastąpi".
Jak tę wiarę przekazać? Większość robi to w sposób naturalny, tak jak nam przekazali rodzice.  Inni poszukują odpowiedzi na wiele pytań. Niektóre wydają nam się oczywiste, na inne szukamy odpowiedzi. Rok temu zaprzyjaźniony brat Tadeusz :) przysłał nam książkę, która była nam bardzo pomocna nawet w tych z pozoru oczywistych kwestiach.Mamo, tato, kim jest Pan Bóg?
Przewodnik dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej
Wydawnictwo Sióstr Loretanek

Polecam również fragmenty książki Ewy Rozkurt, które można przeczytać tutaj

W naszej parafii przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej rozpoczynają się już w pierwszej klasie. Już wtedy dzieci podczas niedzielnego uczestnictwa w Mszy Świętej uczą się pewnych postaw. W drugiej klasie rozpoczynają się spotkania z rodzicami, nauka formuł i od kwietnia próby.

W naszej parafii Komunia jest zawsze w Zesłanie Ducha Świętego. Zostały nam nie całe trzy tygodnie.
Poniżej kilka pozycji, które towarzyszyło i towarzyszy nam w przygotowaniach.
Czasopismo Dominik idzie do I Komunii Świętej odkryłam podczas poszukiwań multimedialnych gier biblijnych. Wtedy znalazłam Wydawnictwo Pasterz i tą gazetkę, którą zamówiła moja sąsiadka i mamy ją pożyczoną. Czasopismo idealnie wpasowało się w przygotowania, a załączone płyty z zabawami multimedialnymi są idealnym uzupełnieniem.

Dominik idzie do I Komunii Świętej do kupienia tutaj
Wydawnictwo Pasterz
Na stronie mnóstwo multimedialnych propozycji prezentowych:)

Nasza ulubiona Biblia na każdy dzień roku.

Z Biblią przez cały rok. Opowieści dla dzieci do kupienia tutaj (teraz w promocji za 15 zł)Autor: Wacław Oszajca

Wydawnictwo Święty Wojciech

Biblia jest pięknie wydana, ma ładne ilustracje i dzieciaki chętnie po nią sięgają.
Jako uzupełnienie czytamy Zagadki Biblijne.
"Zagadki biblijne. Historie dla bystrych detektywów"  do kupienia tutaj
Autor: Louise Holthausen
Wydawnictwo Święty Wojciech

Opowiem Ci o Jezusie to książka naszego ulubionego biskupa Antoniego Długosz, którego dzieciaki znają głównie z Ziarna. Książka to ewangeliczne rozważania dla dzieci.
"Największy z Cudów" to film, który otworzył nam oczy na wiele spraw. Przede wszystkim w sposób obrazowy zobaczyliśmy to co się dzieje na Mszy Świętej. Zdecydowanie ten film przyczynił się do lepszego przeżywania Eucharystii. Gorąco polecam!Największy z Cudów
Wydawca FT FILMS

Mamy w naszej biblioteczce wiele pozycji książkowych, interpretacji biblijnych, ale te wydały mi się warte pokazania i polecenia.
Mam nadzieję, że może kogoś zainspiruję powyższymi propozycjami.
Pozdrawiam Was serdecznie!
Iza

8 komentarzy:

 1. Fantastyczne wydawnictwa, nie zdawałam sobie sprawy, że jest takie ich bogactwo - poślę informację o Twoim poście dalej w świat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Iza, a jak chłopcy reagowali na występujące w filmie demony? Nie widziałam jeszcze tego filmu, ale chce go puścić swoim dzieciom na lekcji, ale nie wiem czy się nie wystraszą?
  Pozdrawiam ciepło.
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chłopcy przyjęli je ze spokojem, podobnie dzieci w klasie Dominika. Myślę, że teraz kiedy telewizja zalewa nas paskudnymi filmami i brzydotą, demony na filmie na dzieciach nie robią żadnego wrażenie. Film oglądała też córka kuzynki, która jest bardzo wrażliwa i nie miała problemu z obejrzeniem tego filmu. Moje dzieci się bały filmy Księżniczka i żaba i obejrzeliśmy tylko początek. Dla mnie też ta bajka była straszna.
   Pozdrawiam Cię serdecznie Madziu!

   Usuń
 3. Piękne przygotowania Jestem pod ogromnym wrażeniem To właśnie jest najważniejsze - duchowe przygotowania

  OdpowiedzUsuń
 4. "Największy z cudów" moje dzieci oglądały z "otwartymi buziami"włączyłam im na dobranoc byłam zdziwona z jakim zainteresowaniem go oglądały. Powodzenia w przygotowaniach my w tamtym roku mieliśmy I Komunię Św Szymona , kolejna za rok Julity. POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe pozycje. Oj żeby wszyscy rodzice tak mądrze przygotowywali swoje dzieci do I Komunii Świętej jak Wy :-*
  Pozdrowionka :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. My szykujemy się do rocznicy. Polecam "Pierwsza Komunia z białą kokardą" ks. Twardowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 7. W przygotowaniach naszych córek też wspieraliśmy się Dominikiem. Film mamy i oglądaliśmy kilka razy, warto. Pierwsza pozycja bardzo mnie zaciekawiła, dziękuję. : )

  OdpowiedzUsuń